Účinná fyzioterapeutická liečba ultrazvukom

Ultrazvuková terapia je už dlhú dobu jedným z nástrojov fyzioterapie. Stala sa plne integrovanou a všeobecne akceptovanou ako ľahko dostupnou, jednoduchou a nekomplikovanou terapiou. Ultrazvuková terapia je známa svojimi účinkami na zmiernenie bolesti a regeneráciu, ale ako funguje?

 

Čo je to ultrazvuková terapia?

Ultrazvuková terapia je bezpečná liečebná metóda, pri ktorej fyzioterapeut aplikuje vysokofrekvenčné ultrazvukové vlny (t. j. frekvenciu vyššiu ako 20 kHz) na dosiahnutie špecifických terapeutických účinkov. Parametre liečby, ako je frekvencia, intenzita, pracovný cyklus a čas, sa dajú meniť, aby sa ultrazvuková terapia prispôsobila požiadavkám pacienta. Okrem toho si fyzioterapeuti môžu vybrať z množstva dostupných multifrekvenčných liečebných hlavíc rôznych veľkostí.

Väčšina ultrazvukových zariadení umožňuje používateľom vybrať si medzi liečebnou frekvenciou 1 MHz alebo 3 MHz. Pri frekvencii 1 MHz môžu ultrazvukové vlny preniknúť hlboko do tkaniva (do hĺbky 3 až 5 cm), ale budú tak robiť menej cielene. Napriek tomu je táto frekvencia ideálna na ošetrenie hlbšie uložených poranení a pacientov s väčším množstvom tukového alebo mastného tkaniva. Frekvencia 3 MHz dokáže preniknúť do tkaniva len do hĺbky 1 až 2 cm, preto sa táto frekvencia často používa pri povrchových poraneniach.

Ultrazvuková terapia môže priniesť tepelné alebo atermálne terapeutické účinky v závislosti od zvolených nastavení.

 

Tepelné účinky

Keď ošetrované tkanivo absorbuje ultrazvukové vlny, tieto vlny vytvárajú trenie medzi čiastočkami tkaniva, čo spôsobuje zvýšenie teploty v ošetrovanej oblasti. Ak sa na určitú oblasť podáva dostatočne vysoká dávka ultrazvukových vĺn počas primerane dlhého času, dochádza k tepelnému účinku, ktorý môže viesť k:

  • Úľave od bolesti
  • Zlepšeniu lokálneho prekrvenia
  • Zníženiu stuhnutosti kĺbov

Na dosiahnutie týchto konkrétnych fyziologických účinkov je nevyhnutné, aby použitý ultrazvukový prístroj dokázal dodať požadovanú dávku ultrazvukových vĺn. Priemerný ultrazvukový prístroj je najčastejšie nedostatočne výkonný na vytvorenie požadovaného tepla.

 

Atermické účinky

Pomocou ultrazvukovej terapie je možné dosiahnuť aj atermické účinky. Profesor Tim Watson v tejto súvislosti poukazuje na aspekt kavitácie, čo znamená tvorbu a rozpad mikroskopických bublín v tkanive. Tieto bubliny vytvárajú vibrácie, ktoré stimulujú aktivitu buniek a priepustnosť bunkových membrán. Kavitácia uľahčuje vstrebávanie živín a liekov do buniek (nazýva sa aj sonoforéza), urýchľuje proces hojenia a znižuje zápal. Preto sa ultrazvuk využíva najmä v období rekonvalescencie pri poraneniach pohybového aparátu alebo v prípadoch podráždenia. 1

 

Pulzný ultrazvuk s nízkou intenzitou (LIPUS)

Ako bolo vysvetlené vyššie, ultrazvuk môže vytvárať tepelné a atermické účinky na ľudské tkanivo. Napriek tomu sa v posledných desiatich rokoch pozornosť sústredila na jeho atermické účinky v dôsledku osobitnej formy ultrazvuku nazývanej nízkointenzívny pulzný ultrazvuk alebo skrátene LIPUS. Vďaka svojej nízkej intenzite môže LIPUS vyvolať terapeutické zmeny bez toho, aby došlo k biologicky významnému zvýšeniu teploty.2  LIPUS zvyčajne používa frekvencie v rozsahu od 1 do 3 MHz s intenzitou pohybujúcou sa medzi 0,02 až 1 W/cm² a využíva pracovný cyklus 20 % s časom liečby 5 až 20 minút denne. Podobne aj profesor Watson sa vo svojej najnovšej referenčnej práci zameriava na LIPUS, presnejšie na jeho protizápalové účinky.3

 

Ktoré stavy úspešne reagujú na ultrazvukovú terapiu?

Ultrazvuk zlepšuje účinnosť všetkých fáz hojenia tkaniva, vďaka čomu je široko použiteľnou možnosťou liečby lézií:

  • Periostu
  • Väzov
  • Šliach
  • Fascií
  • Svalov

Okrem toho je LIPUS osvedčeným a preukázateľne účinným terapeutickým prístupom pri obnove zlomenín, a to tak na začiatku, ako aj neskôr v procese obnovy tkaniva. V Spojených štátoch je LIPUS dokonca schválenou liečebnou metódou FDA. Okrem toho môže byť LIPUS výhodný pri regenerácii mäkkých tkanív, ako sú šľachy, väzy, medzistavcové platničky a chrupavky. Ultrazvuková terapia bude zatiaľ naďalej predmetom vedeckého výskumu, čo znamená, že je možné a pravdepodobné, že sa rýchlo objavia nové aplikácie.

 

Výhody ultrazvuku pre pacienta

 Ultrazvuková terapia je pre pacientov výhodnejšia ako iné spôsoby liečby. Ultrazvuková liečba je / spôsobuje:

  1. Bezpečná, bezbolestná a neinvazívna: Na rozdiel od operácií alebo injekcií je ultrazvuková terapia bezpečná, neinvazívna a bezbolestná metóda liečby.
  2. Lepšie hojenie a funkčné zotavenie: Keďže ultrazvuková terapia zlepšuje lokálny krvný obeh, zmierňuje zápal a stimuluje regeneráciu tkaniva, proces hojenia sa urýchľuje, čo urýchľuje celkové zotavenie pacienta.
  3. Úľava od bolesti: Následná manuálna liečba bude účinnejšia, ak pacient vďaka ultrazvukovej liečbe pociťuje menej bolesti. Okrem toho bude pacient lepšie schopný vykonávať svoje cvičenia. Takto ultrazvuk priamo urýchľuje zotavenie prostredníctvom svojich fyziologických účinkov a nepriamo prostredníctvom cvičebnej terapie. To znamená, že ciele liečby možno dosiahnuť rýchlejšie.
  4. Doplnková liečba: Ultrazvuková terapia je jednoduchý, priamy a účinný spôsob, ako doplniť iné fyzioterapeutické postupy, ako je pohybová terapia, mobilizačné techniky a rehabilitačné programy. Skúsenosti hovoria, že sa tým zvýši účinnosť takýchto zákrokov a zlepšia sa výsledky ich kombinovanej liečby.

 

Výhody ultrazvuku pre terapeuta

Ponúkanie ultrazvukovej terapie môže mať pre terapeutov aj množstvo výhod:

  1. Cielená liečba: Fyzioterapeut sa môže počas liečby presne zamerať na konkrétnu problematickú oblasť, čím sa maximalizuje účinnosť terapie.
  2. Všestrannosť: Ultrazvuková terapia sa dá účinne aplikovať na rôzne tkanivové štruktúry, ako sú svaly, šľachy, kĺby a väzy. Vďaka tomu sa ultrazvuk dokonale hodí do fyzioterapeutickej praxe, kde liečbu vyhľadáva mnoho pacientov s rôznymi problémami pohybového aparátu.
  3. Priaznivé terapeutické účinky: Ultrazvuková terapia stimuluje lokálny krvný obeh a zvyšuje metabolizmus v ošetrovanej oblasti. Tým sa urýchľuje regenerácia poškodeného tkaniva. Okrem toho ultrazvuková terapia dokáže zmierniť zápalové procesy, vďaka čomu je vhodnou liečbou rôznych zápalových ochorení, ako je napríklad zápal šliach a artritída.
  4. Nenáročná a jednoduchá: Ultrazvuková terapia je veľmi jednoduchá liečebná metóda. S ultrazvukovou terapiou môže pracovať každý terapeut bez ohľadu na svoju špecializáciu. Hoci ultrazvuková terapia prináša mnoho možností a kombinácií, zostáva užívateľsky prívetivou a ľahko použiteľnou liečebnou metódou.

Skrátka, ultrazvuková terapia má čo ponúknuť, od pozitívnych účinkov na proces zotavovania pacienta až po optimistický vplyv na spokojnosť pacienta a celkovú pohodu. Nehovoriac o tom, že neinvazívny ultrazvuk je úplne bezpečný pre pacienta aj terapeuta, čo z neho robí ideálneho spoločníka do každej praxe.

 

Zavádzate ultrazvuk do svojej praxe?

 Ste pripravený pustiť sa do ultrazvuku a hľadáte (nový) ultrazvukový prístroj? Nezabudnite si dvakrát overiť, či váš najnovší investičný kúsok využíva najnovšiu modernú technológiu. Aj tie najjedinečnejšie funkcie môžu byť drobnými detailmi, ale tieto detaily majú veľký význam. Zvážte exkluzívne funkcie, ako sú efektívne a používateľsky prívetivé ultrazvukové hlavy, ktoré vás optimálne usmernia počas procesu liečby, alebo jednoduché a prehľadné používateľské rozhranie, ktoré vám poskytne správne informácie v správnom čase, vďaka čomu bude nájdenie daného protokolu hračkou.

Ultrazvukové prístroje Gymna sú plne vybavené a optimálne vás podporia pri vašich profesionálnych činnostiach. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa nášho sortimentu, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme s výberom ideálneho ultrazvukového prístroja pre vás a vašu prax.

 

Kontaktujte nás!

 

Watson T. (2008). Ultrasound in contemporary physiotherapy practice. Ultrasonics, 48(4), 321–329. https://doi.org/10.1016/j.ultras.2008.02.004

Jiang, X., Savchenko, O., Li, Y., Qi, S., Yang, T., Zhang, W., & Chen, J. (2019). A Review of Low-Intensity Pulsed Ultrasound for Therapeutic Applications. IEEE Transactions on Bio-Medical Engineering, 66(10), 2704–2718. https://doi.org/10.1109/TBME.2018.2889669

Watson T; Nussbaum EL. Electrophysical Agents: evidence-based practice. Thirteenth edition (2021). Elsevier

Kontaktujte nás

Ak máte záujem o naše produkty, alebo máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať. Urobíme všetko, čo je v našich silách.