Kryoterapia: Rýchlejšia rehabilitácia?

Rýchlejšia rehabilitácia s kryoterapiou ?

Chlad sa vo svete medicíny používa už po stáročia. Väčšina terapeutov stále používa kocku ľadu alebo ľadový obklad, ale stále existujú pochybnosti, či sa tým dosiahne požadovaný výsledok. Vyššia teplota pokožky neprináša žiadny výsledok alebo prináša slabší výsledok. (Príliš) nízka teplota zvyšuje riziko popálenín a poškodenia nervov.

Vykonali sme test!

Ktorá aplikácia dosiahne požadovanú teplotu pokožky 12 °C najrýchlejšie: kocka ľadu alebo prúd studeného vzduchu zo zariadenia Gymna Cryoflow ICE-CT? Pozreli sme sa aj na to, ako sa teplota ďalej mení počas 10-minútového ošetrenia, aby sme podrobne opísali potenciálne riziká alebo prípadné zníženie výsledku.

Metóda

Vybrali sme 11 testovaných osôb (6 žien, 5 mužov). Na ochladenie teploty ich pokožky sme na ľavú ruku aplikovali trenie kockami ľadu. Každých 30 sekúnd, celkovo počas 10 minút, sme merali teplotu pokožky. Následne sme ochladzovali pravú ruku počas 10 minút pomocou studeného vzduchu zo zariadenia Gymna Cryoflow ICE-CT. Ako referenčný bod na ľavej aj pravej strane slúži úpon šľachy M. Extensor Carpi Radialis Brevis.

Výsledky

Pomocou zariadenia Gymna Cryoflow ICE-CT sme po 48 sekundách dosiahli priemernú teplotu kože 12 °C. Pri použití kocky ľadu to trvalo v priemere 6 minút. Taktiež konštatujeme, že teplotu kože bolo možné pomocou zariadenia Gymna Cryoflow ICE-CT udržať na konštantnej hodnote 12 °C. Systém infračervenej spätnej väzby automaticky upravuje prietok vzduchu. Čo sa deje s teplotou pokožky počas 10-minútového ošetrenia? Výsledkom terapie ľadovými kockami je teplota pokožky, ktorá neustále klesá. Teplota pokožky u 54 % testovaných osôb klesla za 10 minút na 10 °C alebo nižšie. De Gymna Cryoflow ICE-CT dokáže udržať teplotu pokožky (12 °C) počas 10 minút.

Závery

Pomocou zariadenia Gymna Cryoflow ICE-CT sme dokázali dosiahnuť požadovanú teplotu pokožky rýchlejšie ako pomocou kocky ľadu. Teplota sa počas ošetrenia udržiavala na optimálnej úrovni pomocou jedinečného systému spätnej infračervenej väzby. Pri použití kocky ľadu teplota pokožky naďalej klesala, čo mohlo mať za následok popáleniny a poškodenie nervov.

Indikácie:

  • Športové lekárstvo a traumatológia
  • Vytknutia/ Presilenia (akútne)
  • Burzitída (Bursitis), Tenditída/ Zápal šľachy (Tendinitis)
  • Reumatológia
  • Terapia šokovou vlnou
  • Natiahnutie svalstva
  • Svalové kŕče
  • Algodystrofia
  • Neuralgia
  • Pooperačný zákrok
  • Bolesť

Princíp fungovania kryoterapie a jej analgetické účinky

Viaceré štúdie zo začiatku sedemdesiatych rokov potvrdili potrebu vyvolania „termálneho šoku“ pre skutočnú účinnosť kryoterapie.

Pôsobenie chladu je základom pre vazokonštrikcie (zúženie ciev). Čím rýchlejšie sa teplota zníži, tým silnejší je termálny šok a tým účinnejšia je jeho spätná reakcia.

Musíme brať do úvahy, že teplota kože sa za normálnych podmienok pohybuje okolo34 °C. Práve túto teplotu je potrebné čo najrýchlejšie znížiť (samozrejme, len do určitej  miery, čomu sa budeme venovať neskôr).

Maximálny účinok dosiahneme ihneď (v priebehu 10 až 15 sekúnd) počas vykonania terapie. Dĺžka účinnosti závisí od okolností, zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí 30 minút až 3 hodín po ukončení terapie (priemerne 1 hodina).

Keď teplota kože klesne pod 15 °C, chlad má za následok spomalenie vodivosti nervových impulzov. Musíme si však byť vedomí faktu, že teplota nižšia ako 10 °C môže spôsobiť, in vitro, poškodenie nervového systému. In vivo sa tento limit pohybuje v rozmedzí 5 až 7

Termálny šok teda síce zníži teplotu kože z 34 °C na menej ako 15 °C, ale nikdy  neklesne pod hranicu 5 °C.

Chlad tiež zníži vzrušivosť nociceptorov (pomocou depolarizácie bunkových membrán).

Chlad tiež spôsobí efekt  “Gate Control”. Masáž ľadom vlastne stimuluje A ß-vlákna a tým zablokuje zadný (dorzálny) roh (horn) miechy (cornu posterius).

Kontaktujte nás

Ak máte záujem o naše produkty, alebo máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať. Urobíme všetko, čo je v našich silách.